Що таке СПКЯ?

СПКЯ (синдром полікістозних яєчників) є поширеною причиною проблем із зачаттям дитини. Ця патологія також відома під назвами «Синдром Штейна – Левенталя» та «Гіперандрогенна хронічна ановуляція». Точна причина розвитку СПКЯ не встановлена, але відомо, що він може стати наслідком гормональних або складних метаболічних порушень і пов'язаний, головним чином, з резистентністю до інсуліну.

Інсулінорезистентність, у кінцевому підсумку, призводить до появи симптомів СПКЯ: яєчники продукують надмірну кількість андрогенних гормонів, що впливає на процес овуляції. Внаслідок цього протягом циклу не відбувається нормального розвитку фолікула яєчника. В яєчнику утворюються кісти, ооцити не досягають стадії повного дозрівання і внаслідок потовщення капсули яєчника стає неможливим вихід з яєчника зрілої яйцеклітини – процес овуляції не відбувається. Названі явища призводять до порушень менструального циклу, відсутності овуляції та безпліддя.

Наявність у жінки близьких родичок, які страждають на СПКЯ, підвищує ризик розвитку у неї цього захворювання1.


1Franks, S.; Gharani, N.; Waterworth, D.; Batty, S.; White, D.; Williamson, R.; McCarthy, M. (1997): The genetic basis of polycystic ovary syndrome. In Hum Reprod 12 (12), pp. 2641–2648. DOI: 10.1093/humrep/12.12.2641.

Чи можна вилікувати СПКЯ?


На жаль, в даний час неможливо повністю вилікувати синдром полікістозних яєчників, але адекватна медикаментозна терапія здатна зменшити симптоми СПКЯ і навіть забезпечити їх повне зникнення. Мета такого лікування – домогтися зменшення інсулінорезистентності, компенсувати дію надмірної кількості чоловічих статевих гормонів та отримати овуляцію, що підвищить здатність жінки до зачаття.

Вибирайте Ріхтер ЦиклоБаланс для усунення симптомів СПКЯ або їх зменшення!

Чи наявні у вас порушення менструального циклу?

72%

Прийом Ріхтер ЦиклоБаланс жінками, які страждають на СПКЯ, забезпечував нормалізацію процесу овуляції у 72% пацієнток, що значно збільшувало їхні шанси на настання вагітності1.

Знайти в аптеці Ріхтер ЦиклоБаланс!

Чи є у вас проблеми із зачаттям дитини?

2.5

У жінок із СПКЯ, які приймали Ріхтер ЦиклоБаланс під час програми ЕКЗ, шанси на настання вагітності збільшувалися в 2,5 рази2.

Знайти в аптеці Ріхтер ЦиклоБаланс!


Крім цього, прийом Ріхтер ЦиклоБаланс забезпечував зниження ймовірності виникнення гестаційного діабету після настання вагітності у жінок із СПКЯ, у яких підвищений ризик розвитку цього захворювання.


1 Papaleo, Enrico; Unfer, Vittorio; Baillargeon, Jean-Patrice; Santis, Lucia de; Fusi, Francesco; Brigante, Claudio et al. (2007): Myo-inositol in patients with polycystic ovary syndrome. A novel method for ovulation induction. In Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology 23 (12), pp. 700–703. DOI: 10.1080/09513590701672405.

2 Artini, Paolo; Di M Berardino, O.; Papini, F.; Genazzani, Alessandro; Simi, G.; Ruggiero, M.; Cela, Vito (2013): Endocrine and clinical effects of Myo-Inositol administration in polycystic ovary syndrome. A randomized study. In Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology 29. DOI: 10.3109/09513590.2012.743020.

Симптоми

Найчастіші симптоми СПКЯ: 

 • знижена фертильність – зниження здатності до зачаття
 • порушення менструального циклу або повна відсутність місячних
 • порушення процесу овуляції або повна його відсутність
  Натисніть на посилання, щоб дізнатися більше про  ПРОБЛЕМИ З ЦИКЛОМ ТА ФЕРТИЛЬНІСТЮ

 • підвищений рівень інсуліну в крові
 • інсулінорезистентність
 • збільшені яєчники або наявність у них кіст, що визначає лікар-гінеколог

Інші симптоми:

 • проблеми з вагою – надлишкова маса тіла, швидке збільшення ваги, труднощі з позбавленням від надмірної ваги
 • проблеми зі шкірою – жирна шкіра, акне, акантоз
 • поява небажаного оволосіння на обличчі або тілі (гірсутизм) / випадіння волосся
 • підвищений артеріальний тиск

Діагностика СПКЯ

Не існує специфічного методу діагностики СПКЯ. Лікар може поставити діагноз на підставі отриманих від пацієнтки відомостей про менструальний цикл, зміну ваги, зміни в стані шкіри і волосяного покриву, сімейний анамнез. Іноді проводиться повний фізикальний огляд, призначаються лабораторні дослідження, що дозволяє виключити інші можливі причини виникнення симптомів. Симптоми СПКЯ є складними, для постановки безпомилкового діагнозу можуть знадобитися дослідження крові, гормонограма та УЗД органів малого таза.

Діагностика СПКЯ ґрунтується на критеріях, прийнятих Консенсусом європейських експертів у Роттердамі.1 Діагноз СПКЯ ставиться за наявності у пацієнтки двох або більше симптомів із трьох, перерахованих нижче:


1. нерегулярні місячні або їх повна відсутність, що вказує на порушення функцій яєчників

2. результати клінічного дослідження та/або лабораторних аналізів крові – визначення рівнів гормонів (насамперед, чоловічих статевих, наприклад, тестостерону), наявність зайвої ваги, результати скринінгу на цукровий діабет або підвищений рівень холестерину

3. наявність полікістозних яєчників при ультразвуковому дослідженні органів черевної порожнини.



1Revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long‐term health risks related to polycystic ovary syndrome (PCOS) (2004). In Hum Reprod 19 (1), pp. 41–47.
Available online at https://academic.oup.com/humrep/article-pdf/19/1/41/2026052/deh098.pdf.

Інсулінорезистентність

Інсулін є гормоном, що виробляється підшлунковою залозою. Його прийнято вважати головним анаболічним гормоном людського організму. Інсулін регулює метаболізм вуглеводів, жирів і білків, забезпечуючи надходження глюкози з крові до печінки, жирових клітин й до клітин скелетних м'язів. Він впливає, в основному, на печінку і м'язові клітини, стимулюючи засвоєння ними глюкози із крові з подальшим її розпадом та виділенням енергії або накопиченням глюкози в адипоцитах (жирових клітинах) для довгострокового депонування.

Інсулінорезистентність спостерігається приблизно у 65% 1 пацієнток із СПКЯ. При інсулінорезистентності відбувається уповільнення реакцій організму на дію інсуліну. В результаті організму потрібно все більше і більше цього гормону для засвоєння глюкози тканинами, що в результаті призводить до зміни метаболізму цукру. Постійно підвищений рівень глюкози в крові (гіперінсулінемія) може призвести до розвитку цукрового діабету. Інсулін стимулює апетит, що у жінок із СПКЯ часто призводить до підвищення потягу до солодощів та інших продуктів харчування з високим вмістом вуглеводів. Гіперінсулінемія також розглядається як фактор, що збільшує запалення та інші метаболічні порушення, пов'язані з СПКЯ.

У жінок, які страждають на СПКЯ з гіперінсулінемією, може також підвищуватися вироблення тестостерону. Високий рівень обох гормонів (інсуліну й тестостерону) здатний порушувати процес розвитку фолікулів у яєчниках, які, в результаті, можуть виявитися недорозвиненими. Це, в свою чергу, викликає порушення процесу овуляції, що і є причиною порушення менструального циклу, погіршення фертильності та появи таких симптомів як гірсутизм і випадіння волосся на голові.

56%

Прийом Ріхтер ЦиклоБаланс жінками, які страждають на СПКЯ, покращував чутливість до інсуліну в 56% пацієнток.2

Знайти в аптеці Ріхтер ЦиклоБаланс!


1 DeUgarte, Catherine Marin; Bartolucci, Alfred A.; Azziz, Ricardo (2005): Prevalence of insulin resistance in the polycystic ovary syndrome using the homeostasis model assessment. In Fertility and Sterility 83 (5), pp. 1454–1460. DOI: 10.1016/j.fertnstert.2004.11.070.

2Artini, Paolo; Di M Berardino, O.; Papini, F.; Genazzani, Alessandro; Simi, G.; Ruggiero, M.; Cela, Vito (2013): Endocrine and clinical effects of Myo-Inositol administration in polycystic ovary syndrome. A randomized study. In Gynecological endocrinology : the official journal of the International Society of Gynecological Endocrinology 29. DOI: 10.3109/09513590.2012.743020.

Можливі наслідки СПКЯ

З плином часу у пацієнток із СПКЯ збільшується ризик розвитку діабету вагітних (гестаційний діабет), гіперхолестеринемії (підвищений вміст холестерину в крові) та, можливо, артеріальної гіпертензії. СПКЯ також вважається фактором ризику розвитку цукрового діабету 2-го типу1.

Ці явища також здатні підвищити ризик розвитку ускладнень вагітності, пухлинних і серцево-судинних захворювань протягом наступного періоду життя.

Якщо ви виявили у себе перераховані нижче симптоми, негайно відвідайте вашого сімейного лікаря або гінеколога!

 • Натисніть на посилання, щоб дізнатися більше про  
  ПРОБЛЕМИ З ЦИКЛОМ І ФЕРТИЛЬНІСТЮ

 • Проблеми із зачаттям дитини, безпліддя
 • Акне
 • Акантоз
 • Гірсутизм
 • Випадіння волосся, алопеція за чоловічим типом
 • Ожиріння, порушення метаболізму, проблеми з вагою

1Gambineri, Alessandra; Patton, Laura; Altieri, Paola; Pagotto, Uberto; Pizzi, Carmine; Manzoli, Lamberto; Pasquali,
Renato (2012): Polycystic Ovary Syndrome Is a Risk Factor for Type 2 Diabetes. Results From a Long-Term Prospective Study. In Diabetes 61 (9), pp. 2369–2374. DOI: 10.2337/db11-1360.